Forum Sztuka Ogrodowa AR Strona Główna
Home - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Galerie - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Słowniczek studenta =)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sztuka Ogrodowa AR Strona Główna -> Jak korzystać z forum Sztuk???
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Merry
aka BOSS



Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 819
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 179 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Śro 23:18, 10 Sty 2007    Temat postu: Słowniczek studenta =)

To co znalazłam na pewnej stronie: ^_^

Adiunkt - pracownik naukowo-dydaktyczny posiadający stopień doktora.

Ćwiczenia - zajęcia o charakterze audytoryjnym (wykładowo-dyskusyjnym), laboratoryjnym lub projektowym powiązane z problematyką wykładów, mają na celu pomóc w zrozumieniu zagadnień omawianych na wykładach, ich ilustrację oraz umożliwienie lepszego przygotowania do egzaminu.

Doktorant - student studiów doktoranckich ubiegający się o stopień naukowy doktora.

DS - Dom Studencki.

Dziekan - najważniejsza osoba na wydziale, kierująca w jego ramach sprawami uczelni. Jest przełożonym wszystkich pracowników oraz przełożonym i opiekunem wszystkich studentów.

Dziekanat - biuro na wydziale, z którym student utrzymuje częsty kontakt w wielu sprawach, np. w celu oddania indeksu na koniec semestru czy roku akademickiego, podbicia legitymacji, pobierania i składania różnych dokumentów.

Dziekanka - urlop dziekański, przerwa w studiach na okres semestru lub roku akademickiego.

Dzień rektorski - dzień wolny od zajęć, ustanowiony przez Rektora.
(występuje rzadko i w małych ilościach Very Happy)

Dyplom - dokument stwierdzający nadanie tytułu zawodowego, aby uzyskać dyplom należy napisać pracę dyplomową (licencjacką, magisterską, inżynierską) i obronić ją, czyli zdać egzamin dyplomowy.

Egzamin - sprawdzenie twojej wiedzy z wykładanego przedmiotu, może odbywać się w formie pisemnej albo ustnej, przeprowadza go wykładający dany przedmiot.

Egzamin poprawkowy - jeżeli nie zdasz egzaminu, masz prawo do poprawki w sesji egzaminacyjnej, czasami są dodatkowe terminy w semestrze, ale zależy to od dobrej woli wykładowcy.

Egzamin zerowy ("zerówka") - egzamin, którego termin jest wcześniejszy niż ten w sesji, ustala go wykładowca. Nie jest on obowiązkowy, ale skorzystanie z niego pozwala odciążyć się w czasie sesji i czasami zwiększa liczba możliwych podejść do egzaminu.

G.G. - Gmach Główny.

Indeks - studencki "dzienniczek ucznia". Książeczka ta służy do zbierania wpisów zaliczeń ze wszystkich przedmiotów i ocen uzyskanych z egzaminów. Po zebraniu ich trzeba przedstawić indeks dziekanowi, który dokonuje zaliczenia semestru lub roku akademickiego, uprawniając do kontynuowania nauki.

JMR - Jego Magnificencja Rektor.

Juwenalia - tradycyjne obchody dni studenckich; w tym czasie organizowane są liczne imprezy, parady, koncerty, pokazy filmowe, pikniki, dyskoteki, zawody sportowe itd. Jest to okres, kiedy wszyscy studenci bawią się.

Karta ocen - karta, na której wypisane są wszystkie przedmioty. Umieszcza się w niej oceny z zaliczeń i egzaminów wraz z podpisami wykładowców. Wypełnioną na koniec semestru bądź roku akademickiego składamy w dziekanacie.

Kolokwium ("koło", "kolos") - sprawdzian wiedzy, przeprowadzany na zasadzie pracy klasowej w liceum, z całości lub części obowiązującego materiału.

"Komis" - egzamin komisyjny; podchodzisz do niego, gdy masz obiekcje, co do rzetelności oceny bądź poprawności przeprowadzenia egzaminu. Aby do niego podejść, należy złożyć do dziekana wniosek w ciągu 3 dni od ogłoszenia wyników egzaminu. W trakcie egzaminu komisyjnego, oprócz wykładowców, na wniosek studenta może być też przedstawiciel samorządu studentów (tzw. Obserwator).

Konsultacje - godziny dyżurów wykładowców, podczas których można się zgłosić z każdym pytaniem.

Laboratorium ("laborka") - zajęcia, na których uczy się praktycznego zrozumienia materiału poprzez wykonywania zajęć praktycznych np. badań.

Otrzęsiny - impreza dla pierwszoroczniaków, w trakcie, której stają się prawdziwymi studentami.

Połowinki - impreza organizowana z okazji "przepołowienia" studiów, po piątym semestrze

"Pościg" - jeśli zdarzy się, że większa liczba osób nie zaliczy jakiegoś przedmiotu, to żeby nie czekać cały rok na zaliczenie tych zajęć, można zwrócić się do dziekana o uruchomienie tzw. "pościgu". Są to zajęcia stworzone w semestrze innym niż normalnie, czyli np. w semestrze letnim zajęcia z semestru zimowego specjalnie po to, aby umożliwić wcześniejsze zaliczenie braku, a tym samym ocalić niektórych przed wyrzuceniem ze studiów. Zajęcia takie są odpłatne, tak jak normalnie powtarzane zajęcia.

Promotor - opiekun pracy dyplomowej.

Seminarium - zajęcia dydaktyczne odbywające się na ostatnich latach studiów - IV, V rok st. magisterskich i III rok st. licencjackich lub inżynierskich. Seminaria mają przygotować do napisania i obrony pracy dyplomowej.

Sesja - okres pod koniec semestru, przeznaczony na przeprowadzenie egzaminów. Zajęcia w tym czasie nie odbywają się.

Skrypt - rodzaj podręcznika zawierającego zbiór wykładów z nauczanego przedmiotu.

Specjalność - kierunki niektórych studiów są podzielone na specjalności. Specjalizacja wybierana jest na początku studiów lub po kolejnym semestrze studiów, w zależności od kierunku.

Wejściówka - krótki sprawdzian na początek zajęć, sprawdzający przygotowanie do ćwiczeń, często wyniki z niego decydują o pozostaniu na zajęciach.

Wykład - rodzaj zajęć dydaktycznych dla większej liczby słuchaczy (najczęściej dla całego roku) w formie monologu wykładowcy.

Zejściówka - krótki sprawdzian na koniec zajęć.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bgerl
Gość






PostWysłany: Wto 14:40, 06 Lut 2007    Temat postu:

Słownik trochę inny:
5 - rzecz paradoksalna, bo jest to coś, co tak samo jak słowa zachęty oraz pomocne uwagi, wykładowcy niechętnie rozdają. Z drugiej strony uparcie twierdzą, że studenci powinni mieć ich jak najwięcej.

A
Absolutorium - rzecz upragniona w kręgach studenckich i politycznych
Alkohol - w dość ubogiej diecie przeciętnego studenta jest to jedno z najbardziej kalorycznych dań.

B
Bar - miejsce, w którym należy szukać studentów, jeśli dziwnym zrządzeniem losu znajdują się na terenie uczelni.
Basen (również korty tenisowe) - ekskluzywne miejsce, w którym wybrańcy losu odbywają obowiązkowe zajęcia z wychowania fizycznego (alternatywą są 2 lub 3 lata grania na przemian w siatkę lub kosza).
Biblioteka - miejsce, w którym przeciętny student przez 5 lat uczy się wypełniania rewersów. Nowocześniejsze biblioteki do swojego programu dołożyły naukę obsługi komputerowych katalogów bibliotecznych.

C
Choroba - urojona lub rzeczywista, błogosławiony stan zwalniający od obowiązku stawiania się w odpowiednim czasie i miejscu w celu spełnienia wymagań wykładowcy.
Ćwiczenia - początki tradycji obowiązkowego uczęszczania ma ćwiczenia giną w mrokach średniowiecza. Aktualnie, mimo braku jakichkolwiek przyczyn do kontynuowania tego przykrego zwyczaju ćwiczenia zachowano w planie studiów.

D
Dezerter - student, który wybrał kierunek studiów w zasadzie losowo, jedynie z pobudek pacyfistycznych.
Dom studencki - W zasadzie nie dom i niekoniecznie studencki. Miejsce noclegowo - wypoczynkowo - towarzyskie.
Domówka - impreza, którą urządzają studenci autochtoni, gdy zazdroszczą studentom przyjezdnycm bogatego życia kulturalnego w akademiku. Różnica między domówką a imprezą w akademiku polega na tym, że po tej pierwszej sprząta się zanim wrócą rodzice, a po tej drugeij zanim zaczną się wakacje.
Douczanie się - termin mylnie sugeruje, że student czegoś się wcześniej nauczył oraz równie mylne, że w póżniejszym terminie będzie się uczył więcej. Tymczasem jest to tylko zawoalowanym stwierdzeniem odnoszącym się do niskiego ilorazu inteligencji studenta.
Dyplom - opraiony w sórę dokument kwitujący około pięc lat pracowitego unikania pracy.
Dziekanat - miejsce, w któreym rozstrzyga się studenckie "być albo nie być". Aby być należy się uzbroić w megalumeny promiennego uśmiechu i obdarzyć nim na lewo i prawo rezydujące tam panie. Z rzadka pojawiających się tam panów można ignorowac, z stosownym czasie panie powiedzą im jakie decyzje podjęli.

[frag. "pod prąd" /starter -praktyczny przewodnik dla studentów pierwszego roku/]
Powrót do góry
Oldboy
Sztuczka



Dołączył: 15 Paź 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: brać kase !?

PostWysłany: Czw 8:19, 18 Paź 2007    Temat postu:

Otrzęsiny - impreza dla pierwszoroczniaków, w trakcie, której stają się prawdziwymi studentami. -----> bo ja jeszcze nie slyszalem o owych otrzęsinach ... niech mnie ktos oświeci ... Cool

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Lichemaster
Moderator



Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 125
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krzeszowice

PostWysłany: Pon 23:16, 29 Paź 2007    Temat postu:

Pierwsza impra na której schlejesz się do nieprzytomności w akademiku czy gdzie indziej... byle na studiach... Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sztuka Ogrodowa AR Strona Główna -> Jak korzystać z forum Sztuk??? Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
Appalachia Theme © 2002 Droshi's Island